Atlas > Živočichové > Hmyz > Motýli > Babočkovití > Perleťovci > Argynnis > Perleťovec stříbropásek - Argynnis paphia (Linnaeus, 1758)
Atlas

Perleťovec stříbropásek - Argynnis paphia (Linnaeus, 1758)

Perleťovec stříbropásek - Argynnis paphia (Linnaeus, 1758) Říše: Animalia, živočichové
Podříše: Eumetazoa
Kmen: Arthropoda, členovci
Podkmen: Hexapoda, šestinozí
Třída: Insecta, hmyz
Podtřída: Pterygota, křídlatí
Infratřída: Neoptera, novokřídlí
Kohorta: Holometabola, hmyz s proměnou dokonalou
Řád: Lepidoptera, motýli
Podřád: Glossata
Nadčeleď: Papilionoidea
Čeleď: Nymphalidae, babočkovití
Podčeleď: Heliconiinae, perleťovci
Tribus: Argynnini
Rod: Argynnis, Perleťovec
Druh: Argynnis paphia, Perleťovec stříbropásek
Další názvy: perleťovec stříbropásný
Rozšíření: Od Velké Británie přes celou Evropu a mírný pás Asie do Jakutska. V ČR je rozšířen po celém území, především v lesích od nížin do hor. Preferuje lesní biotopy - okraje lesů, lesní světliny, lesní cesty.
Délka života: od června do srpna
Velikost: 64–76 mm
Popis: Housenky jsou černohnědé, mají na hřbetě dva žluté široké pruhy od hlavy až po zadek , které jsou přerušovány mnoha malými čárkami. Charakteristickým znakem těchto housenek jsou žlutohnědé rozvětvené trny po celém těle kromě hřbetu a břicha, které jsou i v delším provedení na hlavě, tyto dva trny na hlavě mají ale tmavší hnědou špičku.
Potrava: Živnou rostlinou housenek jsou violky ( Viola spp.), zvláště violka Rivinova ( Viola riviniana ), violka lesní ( Viola reichenbachiana ), violka srstnatá ( Viola hirta ), violka vonná ( Viola odorata ). Imága žijí v koloniích. Živí se květním nektarem, ale i medovicí mšic.
Odchov: Samička klade vajíčka na kmeny stromů a na kameny v blízkosti violek ( Viola spp.).Housenka přes den spí a schovává se pod listy a v noci požírá listy, přezimuje polodorostlá, na jaře po cca 7 týdnech, nejčastěji v květnu ve velikosti 4 cm se zakuklí do hnědých až šedých obrácených kukel, které jsou kuželovité a mají stříbrné špičky. Před vylíhnutím motýla se špičky zbarvují do zlatava.
   Přístupy: 728
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu