Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Pryskyřníkotvaré > Pryskyřníkovité > Orsej > Orsej jarní - Ficaria verna ( Huds. )
Atlas

Orsej jarní - Ficaria verna ( Huds. )

Orsej jarní - Ficaria verna ( Huds. ) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Ranunculales, pryskyřníkotvaré
Čeleď: Ranunculaceae, pryskyřníkovité
Podčeleď: Ranunculoideae
Rod: Ficaria, orsej
Druh: Ficaria verna Orsej jarní
Další názvy: Ranunculus ficaria, Ficaria bulbifera, Ficaria ranunculoides,
lidové názvy: babkablysk, blyskáč, mastná kytka, močarinka, roupník, roupové koření

Rozšíření: roste v celé Evropě vyjma nějzápadnějších a nejjižnějších částí, zavlečen do Severní Ameriky. V ČR hojný na celém území od nížin do pahorkatin.
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: březen až květen
Velikost: 10 až 30 cm
Popis: Vytrvalá bylina s kořenovými hlízkami mezi svazčitými kořeny. Lodyha částečně poléhavá, může tvořit soustavné pokryvy půdy obzváště na vlhkých místech. Lodyha lysá, vystoupavá. Listy v přízemní růžici dlouze řapíkaté, lodyžní listy krátce řapíkaté, srdčitě vejčité až ledvinité, na okrajích vroubkované až zubaté, lysé, lesklé. V úžlabí přízemních listů často rozmnožovací cibulky ( ssp. verna - pravý).Květy leskle zlatožluté, jednotlivé, osmi až dvanáctičetné, velké 12 až 20 mm. Kvete v březnu až květnu.  Plody-  zakrnělé nažky- zřetelně se vyvinující ( ssp. verna - pravý).  Výskyt běžný - lučiny, křoviny, příkopy, parky, břehy vod.
Zajímavosti: V kořenech a v nati je obsažená kyselina fikarová a saponin fikarin. Další látky jsou třísloviny a vitamín C. Jedovatou látkou je protoanemonin. Šťáva z orseje se používala jako šípový jed (Alpy, Pyreneje).
   Přístupy: 810
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu