Atlas > Živočichové > Plazi > Ještěři > Agamovití > Agama > Agama kočinčinská - Physignathus cocincinus (Cuvier, 1829)
Atlas

Agama kočinčinská - Physignathus cocincinus (Cuvier, 1829)

Agama kočinčinská - Physignathus cocincinus (Cuvier, 1829) Říše: Animalia, živočichové
Podříše: Eumetazoa,
Kmen: Chordata, strunatci
Podkmen: Vertebrata, obratlovci
Nadtřída: Tetrapoda, čtyřnožci
Třída: Reptilia, plazi
Podtřída: Amniota, blanatí
Infratřída: Diapsida
Nadřád: Lepidosauria
Kohorta: Lepidosauromorpha
Řád: Squamata, šupinatí
Podřád: Sauria, ještěři
Nadčeleď: Iguania,
Čeleď: Agamidae, agamovití
Podčeleď: Agaminae, agamy
Rod: Physignathus, agama
Druh: Physignathus cocincinus, Agama kočinčinská
Rozšíření: jihovýchodní Asie ( Vietnam, Laos, Kamnodža, Čína, Indie), v blízkosti větších vodních ploch se stojatou nebo pomalu tekoucí vodou
Délka života: 10 - 15 let
Velikost: samice do 70 cm, samci až 100 cm
Vlhkost: 70 - 90 %
Popis: Robustní, zeleně zbarvená agama s mohutným ocasem tvořícím až 2/3 celkové délky těla a silnými zadními končetinami umožňujícími pohodlné šplhání. Hlava poměrně velká, po délce hřbetu se u dospělých jedinců táhne hřeben (zvláště výrazný u samců). Hrdlo je zbarveno růžově až oranžově ( výrazné zvláště v rozrušení - teritoriální chování samců, hierarchické chování ve skupině). Ocas je hnědočerně příčně pruhovaný.
Pohlavní rozdíly: Samci jsou větší ( dorůstají včetně ocasu až 1 m), světleji zeleně zbarvení ( azurově zelenomodří) s výrazným hřbetním hřebenem táhnoucím se až na ocas a větší a mohutnější hlavou. Samice menší ( včetně ocasu do 70 cm), "trávově" zelené, případně celkově více do hněda zabarvené, hřbetní hřeben je podstatně nižší a kratší.
Potrava: Hmyz přiměřené velikosti (cvrčci, sarančata, švábi, mouční červi), myší holata (případně myši), rybky, někteří jedinci i ovoce.
Chov: Chováme buď jednotlivě nebo ve skupinách ( 1 samec a 2 - 3 samice) v přiměřeně velkém akvateráriu. Vodní nádržka by měla být velká tak, aby se zvířata mohla koupat, v ideálním případě i plavat. Pokud zvládneme nádržku udržovat dostatečně čistou ( zvířata do ní ráda vyměšují), můžeme do ní dát akvarijní rybky pro změnu v krmné dávce. Do terária umístíme dostatek přiměřeně silných a stabilně upevněných větví, protože agamy velmi rády šplhají a většinu dne tráví právě na větvích ( i nad vodou). Velmi vhodné je použití lampy s UVB "pralesního typu", obzvlášť pokud si pořídíme mláďata. Musíme jej však zvolit přiměřeně, při použití příliš silného zdroje jsou agamy náchylné k očním zánětům. Krmíme denně pestrou stravou obohacenou o vitamíny, starší mláďata a dospělé agamy můžeme krmit i obden, vždy individuálně podle jejich momentální chuti ( kolísá během roku, podle počasí, teploty, chuti k rozmnožování a pod.).
Odchov: Agamy pohlavně dospívají ve stáří asi 2 let. Přirozeně se páří v zimním období a na jaře samice kladou 5 - 15 bílých vajec, která zahrabávají do hloubky až 20 cm. Při chovu v zajetí však páření a kladení vajec není na ročním období tak závislé a může k němu docházet prakticky kdykoli. Vajíčka je potřeba přemístit do inkubátoru, kde se při teplotě asi 28 °C vyvíjí 2 - 3 měsíce.
   Přístupy: 1050
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu