Atlas > Živočichové > Plazi > Ještěři > Agamovití > Agama > Agama vousatá - Pogona vitticeps (Ahl, 1926)
Atlas

Agama vousatá - Pogona vitticeps (Ahl, 1926)

Agama vousatá - Pogona vitticeps (Ahl, 1926) Říše: Animalia, živočichové
Podříše: Eumetazoa,
Kmen: Chordata, strunatci
Podkmen: Vertebrata, obratlovci
Nadtřída: Tetrapoda, čtyřnožci
Třída: Reptilia, plazi
Podtřída: Amniota, blanatí
Infratřída: Diapsida
Nadřád: Lepidosauria
Kohorta: Lepidosauromorpha
Řád: Squamata, šupinatí
Podřád: Sauria, ještěři
Nadčeleď: Iguania,
Čeleď: Agamidae, agamovití
Podčeleď: Agaminae, agamy
Rod: Pogona, agama
Druh: Pogona vitticeps, Agama vousatá
Rozšíření: Pouště a polopouště   Austrálie.
Délka života: 10 - 15 let
Velikost: 40 až 60 cm hmotnost 280 až 520 g
Popis: Denní agama robustní postavy. Převažující barva je pískově až okrově šedohnědá s oranžově červeným zdobením. Hlava je shora zploštělá, po stranách se světle zbarvenými ostny. Oči jsou umístěné nahoře po stranách hlavy a nad nimi jsou poměrně výrazné nadočnicové oblouky v dospělosti zdobené krátkými ostny. Pod očima je oranžová skvrnka, která někdy přechází ve více či méně výrazný pásek. Hrdlo v klidu zbarvené stejně jako tělo, v rozrušení černé. Tělo mírně shora zploštělé s rohovitými plochými výrústky, na bocích se táhnou dvě řady světle zbarvených ostnů. Podél páteře se po celé délce těla táhnou ohraničené světlejší skvrny. Ocas silný, příčně pruhovaný, přibližně stejně dlouhý jako tělo.
Pohlavní rozdíly: Pohlavní rozdíly jsou na první pohled poměrně malé. Samci mají v dospělosti širší hlavu a tmavší hrdlo, ale vzhledem k velkým rozdílům mezi jedinci není určení tímto způsobem vždy možné. Samci mají na spodní straně u kořene ocasu (u kloaky) pouzdra hemipenisů, podle kterých lze pohlaví určit stoprocentně. Určení se provádí tak, že agamě, kterou držíme v poloze na zádech otočíme opatrně ocas, takže se tato manipulace doporučuje pouze zkušenému chovateli.
Potrava: Agamy vousaté jsou všežravci. Mláďata jsou převážně hmyzožravá, podáváme jim přiměřeně velký hmyz v dostatečném množství (cvrčky, švábi, případně moučné červy) a postupně i zeleninu ( různé druhy salátu, pekingské zelí, strouhanou mrkev a pod.) a ovoce. V dospělosti tvoří rostlinná složka potravy minimálně polovinu krmné dávky ( v létě i více). Z živočišné potravy dospělé agamy přikrmujeme kromě cvrčků i sarančaty a myšaty. Agamy jsou poměrně žravé, musíme dát pozor, aby příliš netloustly, ale pokud je chováme ve skupině, je třeba dávat pozor i na vzájemnou rivalitu při krmení.
Chov: Tyto poměrně velké agamy chováme v dostatečně velkém pouštním teráriu. Pro jedince se doporučuje rozměr 80 x 40 cm plocha dna. Pokud použijeme dostatečně silné a stabilní větve, může být terárium i vyšší, protože agamy poměrně rády šplhají ( v přírodě žijí převážně na stromech) a rády odpočívají na  co nejvyšším místě v teráriu. Jinak stačí větší a plošší kameny. Jako substrát je nejvhodnější jemný písek. K osvětlení použijeme dostatečně silný zdroj UVB záření ( např. repti glo 150 - 10.0, trixie desert pro a pod.), ale dáme pozor i na dostatečnou intenzitu světla. Velmi vhodné je použití topného kamene ( ideální je s povrchovou teplotou 36 st. C), na kterém se agamy rády vyhřívají. Přes noc stačí pokojová teplota.
Odchov: Agamy pohlavně dospívají ve 12 až 18 měsících, ale do chovu bychom měli zařazovat až plně vzrostlé a silné jedince. Samička totiž může naklást i více než 40 vajíček a mladou slabší samičku by to mohlo příliš vysílit. Po spáření klade samička po 3 až 4 týdnech snůšku vajec, které zahrabává do silnější vrstvy vlhkého písku ( měla by mít k dispozici vrstvu alespoň 15 cm).  Vajec bývá většinou 10 - 25, ale výjimkou nejsou ani snůšky 40 a více vajec. Vejce přemístíme do inkubátoru (pozor při manipulaci na otáčení nebo naklápění). Při teplotě 27 až 29 stupňů se mláďata líhnou za 100 až 68 dnů. Po 1 - 3 dnech začínají přijímat přiměřeně velkou, zpočátku pouze živočišnou, potravu. Pokud necháváme všechna mláďata pohromadě, musíme dávat pozor na potravní (i jinou) rivalitu. Často se mezi nimi vytřídí jeden nebo několik málo jedinců, kteří začnou zaostávat a je lépe je oddělit a odchovávat samostatně.
Zajímavosti: Agama vousatá patří k velmi klidným ještěrům, kteří se dají snadno a bezproblémově dobře ochočit a hodí se proto pro začínající chovatele. Pokud chceme mít z jejího chovu radost a dopřát jí dlouhý a zdravý život, nesmíme podcenit pořízení odpovídajícího vybavení a pravidelně jej udržovat a obměňovat ( zejména pravidelně měnit zdroj UVB).
Agamy mají i zajímavý sociální život. V přírodě žijí ve skupinách, kde udržují hierarchii ( podřízenost signalizují známým máváním přední končetinou) a pokud je chováte doma, tak se vlastně stáváte součástí této hierarchie.

   Přístupy: 1895
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu