Atlas > Živočichové > Hmyz > Brouci > Tesaříkovití > Rhagium > Kousavec hlodavý - Rhagium mordax (DeGeer, 1775)
Atlas

Kousavec hlodavý - Rhagium mordax (DeGeer, 1775)

Kousavec hlodavý - Rhagium mordax (DeGeer, 1775) Říše: Animalia, živočichové
Podříše: Eumetazoa
Kmen: Arthropoda, členovci
Podkmen: Hexapoda, šestinozí
Třída: Insecta, hmyz
Podtřída: Pterygota, křídlatí
Infratřída: Neoptera, novokřídlí
Kohorta: Holometabola, hmyz s proměnou dokonalou
Řád: Coleoptera, brouci
Podřád: Polyphaga, všežraví
Nadčeleď: Cerambycoidea
Čeleď: Cerambycidae, tesaříkovití
Podčeleď: Lepturinae
Tribus: Rhagiini
Rod: Rhagium, Kousavec
Druh: Rhagium mordax, Kousavec hlodavý
Další názvy: Cerambyx mordax (DeGeer) Gmelin, 1790; Leptura mordax (DeGeer, 1775); Rhagium inquisitor var. ß Linnaeus, 1758; Rhagium linnei (Laicharting, 1784); Rhagium mordax ab. polonicum (Podaný, 1964); Rhagium mordax var. excolita (Slama); Rhagium vulgare (Samouelle, 1819); Megarhagium mordax (DeGeer);
Rozšíření: Eurosibiřský druh, hojně v celé Evropě, mimo Sardinii, Korsiku a Portugalsko. V ČR se jedná o druh rozšířený po celém území, někde až velmi hojně. V nížinách i ve vysokých horách.
Délka života: od května do srpna
Chov: Druh s denní aktivitou. Často na živných rostlinách a květech rostlin. Preferují zejména květy jeřábů (Sorbus), kalin (Viburnum), bezu (Sambucus) a různých miříkovitých (Apiaceae).
Odchov: Samičky kladou vajíčka převážně do listnatých stromů, jak čerstvě pokácených, tak i rozkládajících se kmenů. Mezi živné rostliny patří buk (Fagus), olše (Alnus), javor (Acer), habr (Carpinus), dub (Quercus) a další listnáče, vzácněji také jedle (Abies) a smrk (Picea). Larvy žijí mezi dřevem a kůrou, vývoj je dvouletý. Larvy se kuklí a ještě na podzim se líhnou imaga, která přezimují a prokousávají se příští jaro.
Zajímavosti: Kousavce hlodavého (Rhagium mordax) lze zaměnit s kousavcem páskovaným (Rhagium sycophanta) nebo kousavcem korovým (Rhagium inquisitor), kteří ale mají rozdílné zbarvení. Také ekologie je u nich rozdílná, Rhagium inquisitor je spíše na jehličnanech. Dají se rozeznat pohledem.
   Přístupy: 821
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu