Atlas > Živočichové > Hmyz > Rovnokřídlí > Sarančovití > Saranče > Saranče stěhovavá - Locusta migratoria (Linnaeus, 1758)
Atlas

Saranče stěhovavá - Locusta migratoria (Linnaeus, 1758)

Saranče stěhovavá - Locusta migratoria (Linnaeus, 1758) Říše: Animalia, živočichové
Podříše: Eumetazoa
Kmen: Arthropoda, členovci
Podkmen: Hexapoda, šestinozí
Třída: Insecta, hmyz
Podtřída: Pterygota, křídlatí
Infratřída: Neoptera, novokřídlí
Nadřád: Archaeorthoptera
Řád: Orthoptera, rovnokřídlí
Podřád: Caelifera, saranče
Nadčeleď: Acridoidea, saranče
Čeleď: Acrididae, sarančovití
Podčeleď: Oedipodinae
Tribus: Locustini
Rod: Locusta, saranče
Druh: Locusta migratoria, Saranče stěhovavá
Další názvy: Acridium migratorium, Acridium plorans
Rozšíření: Původním domovem sarančete stěhovavého jsou tropické oblasti Afriky a Asie. Bylo zavlečeno i do Austrálie, ojediněle se objevuje i v jižní Evropě.
Velikost: 3 až 6 cm
Teplota: 25°C
Pohlavní rozdíly: samci jsou v dospělosti menší než samice. U mladých jedinců pohlavi rozeznáme podle zadečku, samec má přívěsky na zadečku dál od sebe než samice.
Potrava: sarančata jsou býložravá, v chovech je krmíme trávou, senem, čínským zelím, různé druhy salátu, ovesné vločky, ovesný šrot, kukuřičný šrot, kukuřičná vřetena, sušené mléko.
Odchov: před samotným pářením sameček láká samičku třením stehen zadních nohou o křídla, tím vydává zvuk podobný šustění. Po přilákání samičky začne sameček chvět křídly a vylučovat těkavou látku (feromon), kterou láká samičku k páření. Pote vleze na samičku přidrží si ji prvním párem nohou, podsune pod ni zadeček a pohlavním orgánem se zachytí za její. Celé páření trvá od 2 do 13 hodin. Samička klade 40 až 140 vajíček v pěnové ootéce do vhlké hlíny. Oozéka může být až 10cm velká. Mláďata se líhnou současně, po prohrabání se substrátem na povrch se svlékají a přijímají stejnou potravu jako dospělí jedinci.   Přístupy: 370
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu