Atlas > Rostliny > Vyšší dvouděložné rostliny > Pryskyřníkotvaré > Pryskyřníkovité > Sasanka > Sasanka pryskyřníkovitá - Anemone ranunculoides
Atlas

Sasanka pryskyřníkovitá - Anemone ranunculoides

Sasanka pryskyřníkovitá - Anemone ranunculoides Říše: Plantae, rostliny
Třída: Rosopsida, vyšší dvouděložné rostliny
Řád: Ranunculales, pryskyřníkotvaré
Čeleď: Ranunculaceae, pryskyřníkovité
Podčeleď: Ranunculoideae
Rod: Anemone, sasanka
Druh: Anemone ranunculoides Sasanka pryskyřníkovitá
Další názvy: Anemonoides ranunculoides; sasanka žlutá
Rozšíření: od Pyrenejí přes střední Evropu až po jižní Skandinávii, také v jihovýchodní Evropě, východně zasahuje až na jižní Ural a Kavkaz. V ČR roste dosti hojně v teplejších oblastech, kde místy může tvořit výrazný jarní aspekt. Vůči světlu je velmi přizpůsobivá, roste jak na lukách, tak v lužních lesích i když težiště výskytu tvoří především listnaté lesy.
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: březen až květen
Velikost: 15 - 30 cm
Popis: přízemní listy nejsou v době květu vyvinuté, vzrostlé jsou velmi podobné jako u sasanky hajní. Na květním stvolu 3 listeny téměř v přeslenu ( krátce řapíkaté, téměř přisedlé), 4- 8 cm dlouhé až k bázi 3dílné, úkrojky hrubě zubaté. Květy na stvolu nejčastěji 2. Okvětní lístky jsou výrazně zlatožluté, zvnějšku chlupaté, velikost květu asi 2 cm. Plodem je nažka, hustě pokrytá krátkými štětinatými chlupy.
Zajímavosti: tak jako všechny sasanky je i tento druh jedovatý; mezi nejvýznamnější jedovaté látky patří ranunkulin a protoanemonin.
   Přístupy: 790
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu