Atlas > Čolek obecný - Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758)
Atlas

Čolek obecný - Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758)

Čolek obecný - Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758) Říše: Animalia, živočichové
Podříše: Eumetazoa
Kmen: Chordata, strunatci
Podkmen: Vertebrata, obratlovci
Nadtřída: Tetrapoda, čtyřnožci
Třída: Amphibia, obojživelníci
Podtřída: Lissamphibia, praví obojživelníci
Infratřída: Urodela, ocasatí
Řád: Salamandroidea, mloci
Čeleď: Salamandridae, mlokovití
Podčeleď: Pleurodelinae
Rod: Lissotriton, čolek
Druh: Lissotriton vulgaris, čolek obecný
Další názvy: Triton taeniatus (Goldfuss, 1820);Triturus vulgaris(Linnaeus, 1758); čolek barsitý; čolek tečkovaný; čolek žíhaný
Rozšíření: Čolek obecný se vyskytuje od Britských ostrovů až na západní Sibiř. Na severu jeho výskyt zasahuje do Skandinávie, na jihu na Balkánský poloostrov a do Turecka. Chybí na pyrenejském poloostrově, v jižní Francii, jižní Itálii a na většině středomořských ostrovů.
Velikost: samci až 11 cm samice menší
Pohlavní rozdíly: Samečci Čolka obecného mají světle a tmavě podélně pruhovanou hlavu, hřbet a boky kovově zelenavé, hnědavé s tmavými skvrnami. Nejnápadnějším znakem je vysoký zvlněný hřeben, který se táhne téměř po celém těle. Samička Čolka obecného má okrové nebo hnědé zabarvení s malými tmavými skvrnami. Břicho je po stranách žlutavě lesklé.
Potrava: Potravu Čolka obecného na souši tvoří drobný hmyz, brouci, larvy hmyzu, pavouci, svinky a malí červi, dešťovky a plži. Ve vodě je jejich hlavní kořistí hmyz, červi a drobní korýši.
Odchov: Rozmnožování probíhá ve vodě od dubna do července. Několik dní po úspěšném přenosu semenných váčků začne samička klást do listů vodních rostlin 150 - 300 vajíček. Asi po 14 dnech se lihnou larvy 10 mm dlouhé a zpočátku se nedokáží samy pohybovat, živí se prvoky (nálevníky) později začínají lovit drobné korýše a další kořist. Od července do září dochází k metamorfóze. Dospívají ve stáří 3 let, vodu vyhledáváí opět k rozmnožování.
Zajímavosti: Čolek obecný je nejběžnějším druhem čolka v ČR. Relativně hojně se vyskytuje i na lokalitách silně ovlivněných člověkem. Silně ohrožený druh dle vyhlášky č. 395/1992 Sb.
   Přístupy: 143
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner

Novinky v katalogu