Atlas > Rostliny > Nižší dvouděložné rostliny > Pepřotvaré > Podražcovité > Kopytník > Kopytník evropský - Asarum europaeum (Linné)
Atlas

Kopytník evropský - Asarum europaeum (Linné)

Kopytník evropský - Asarum europaeum (Linné) Říše: Plantae, rostliny
Třída: Magnoliopsida, nižší dvouděložné rostliny
Řád: Piperales, pepřotvaré
Čeleď: Aristolochiaceae, podražcovité
Rod: Asarum, Kopytník
Druh: Asarum europaeum, Kopytník evropský
Rozšíření: Střední a východní Evropa, západní Sibiř, na našem území původní v jižní a jihovýchodní části Moravy, jinde často pěstovaná a zplaňuje.  Stinné humózní lesy v nejrůznějších lokalitách ( listnaté, jehličnaté, lužní), břehy vod, meze.
Délka života: vytrvalá bylina
Doba květu: březen až květen
Velikost: 5 až 10 cm
Popis: Lodyhy poléhavé až vystoupavé, na bázi s šupinovitými listeny, jsou sympodiálně větvené (boční větve přerůstají hlavní stonek). Dlouze řapíkaté listy jsou tmavě zelené, lesklé, kožovité, tuhé, celokrajné,  výrazně ledvinité, 3 až 10 cm široké, často přezimující. Jednotlivé pravidelné květy vyrůstají na krátkých stopkách a jsou skryty pod listy. Třícípé květy mají hnědočervenou až hnědorůžovou barvu, zevně mohou být až hnědavě zelené.  Okvětní listy jsou částečně trubkovitě srostlé, květy voní po pepři. Plodem je šestipouzdrá elipsoidní dužnatá tobolka s hnědými semeny s bílým masíčkem.
Zajímavosti: V ČR se vyskytuje ve dvou variantách: A. europaeum var. europaeum s listy lysými a A. europaeum var. romanicum s listy chlupatými. Rostlina má léčivé účinky díky obsahu silice ( hlavní účinná složka je asaron), tříslovin, pryskyřic a mimo jiné neznámé antibioticky působící látky a od nepaměti se používala jako lék proti nádorům. Předmětem sběru je oddenek sbíraný na jaře nebo pozdě na podzim, list sbíraný v červnu a červenci nebo nať s oddenkem sbíraná v srpnu. V současnosti se používá k léčbě suchého kašle, tišení bolesti ( migrény, bolesti zad), zlepšení činnosti srdce a zvyšování krevního tlaku. Zlepšuje i činnost střev. Zevně se užívá k léčbě těžších exzémů. Formou podání je často tinktura ( na kašel a bolest), nálev nebo odvar (na žaludek a na nádory). Kopytník je však vpodstatě jedovatá rostlina, proto se nedoporučuje k neuváženému experimentování nezkušeným bylinkářům. Většinou však při nesprávném užití způsobuje zvracení a tak k otravě většinou nedochází.
   Přístupy: 590
RSS Feeds

Vybrali jsme pro vás

Novinky v katalogu