Akvaristika > Začínáme s akvaristikou > Než koupíme akvárium
Tisk

Než koupíme akvárium

Než si koupíme akvárium, je dobré promyslet, kde konkrétně bude v bytě umístěné. Obecně se nedoporučuje blízko okna, obzvlášť proti oknu. Je to proto, že sluneční světlo přes okno není natolik silné, aby nahradilo umělé osvětlení seshora nádrže, které je nutné v dostatečné intenzitě pro růst živých rostlin, ale je přesto dost silné na to, aby v akváriu bujela řasa, především na přední stěně ( často i jednobuněčná přímo ve vodě, která se projeví zeleným zákalem).

Pokud nekupujeme akvarijní komplet včetně skříňky, musíme uvážit nosnost podkladu, na který akvárium postavíme. Hmotnost nádrže zhruba spočítáme tak, že zjistíme objem (znásobíme rozměry převedené na decimetry a vyjde nám objem v litrech) a tato hodnota nám velmi zhruba udává i hmotnost nádrže ( litr vody má asi kilogram, zhruba třetina tohoto hrubého objemu se odpočítává na použité dekorace – písek, kořeny, rostliny, ale ty samozřejmě také něco váží). Vždy je dobré nechat si rezervu, aby se skříňka pod akváriem neprohnula. Akvárium může na skříňce ležet celou plochou dna nebo jen podél hran spojů. V případě, že je celou plochou na skříňce, staví se akvárium na speciální podložku, která je dostatečně pružná, aby izolovala dno, na které je vyvíjen velký tlak napuštěnou vodou od případného malého kamínku nebo jiné nerovnosti na horní ploše skříňky. Zdá se to zbytečné puntičkářství, ale kvůli takovéto drobnosti může dno po několika měsících provozu prasknout a je velmi nepříjemné vypouštět a znovu zařizovat něco, co právě začalo fungovat a přinášet radost. Speciální podložka se dá nahradit např. polystyrenovou deskou, starým kobercem, filcem apod., ale estetický dojem nechám na vás. K většině akvarijních kompletů jsou v rámci základní ceny dodávány takzvané spodní rámy, na kterých akvárium stojí na skříňce ( vlastně je to ta druhá varianta). V tomto případě už není podložka nutná, ale samozřejmě jí ani tak nic nezkazíte.

Než začneme nakupovat je také potřeba se rozhodnout, zhruba jaké ryby chceme v akváriu chovat.

  1. společenská nádrž bývá obsazena více druhy ryb, většinou drobnějších, často hejnových a vždy přiměřeně mírumilovných tak, aby „lahodila oku“ a pokud možno nám nedala moc práce s údržbou.

Je pro nás výhodné pořídit přiměřeně výkonný vnitřní nebo vnější filtr (hodinový průtok filtrem by měl být asi dvojnásobek objemu nádrže). Vnitřní filtry přitom patří k levnějším a méně hlučným, ale vyžadují častější údržbu. Vnější filtry tvoří dražší variantu, hlučnost je dosti závislá na zvolené značce a četnost pravidelné údržby je podstatně nižší. Tuto nádrž je vhodné osadit dostatečným množstvím rostlin (rostliny by měli pokrývat polovinu až dvě třetiny dna). Není správné v této chvíli šetřit a podlehnout rozšířenému klamu, že se rostliny časem rozrostou. Pokud jich není dostatek hned na začátku, nemohou si vytvořit přiměřené mikroklima v naší nádrži a daleko pravděpodobněji uhynou. Pokud nechceme nebo nemůžeme údržbou akvária trávit mnoho času, je dobře se zaměřit na tetrovité ryby, případně některé druhy parmiček a pancéřníčků. Jiné společenské druhy ryb, jako např. živorodky nebo labyrintky vyprodukují daleko více výkalů a je s tím třeba počítat.

  1. nádrž zaměřená na určitou skupinu ryb není možná tak pestrá, ale má své četné příznivce. Jen takovým způsobem lze chovat některé velmi atraktivní druhy ryb často se specifickými nároky.

  • nádrž pro závojnatky
  • nádrž pro cichlidy
  • nádrž pro ryby vyžadující brakickou(přisolenou) vodu

Pro všechny tři tyto speciální typy nádrží platí, že v nich daleko hůře udržíme při životě rostliny, i když v každém typu má tento fakt jinou příčinu. ( závojnatky jsou částečně rostlinožravé, cichlidy ryjí do dna a přisolená voda nesvědčí růstu rostlin). Celkově nám tedy vychází, že zařízení těchto nádrží musí směřovat k zajímavým a členitým dekoracím typu kamenů, kořenů případně porostů mechů a kapradin na kamenech a kořenech a nebo k vytvoření víceméně holé nádrže, kde zdobí především ryby svou atraktivní barvou a tvarem těla.

Samostatnou skupinu tvoří samozřejmě akvária biotopní, která ovšem spadají spíše do první kategorie. Jedná se o akvária, kde se snažíme o co nejvěrnější výsek přírody pod vodou v určité zeměpisné oblasti a tomu přizpůsobíme výběr ryb i rostlin a vše ostatní.

 

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner