Akvaristika > Začínáme s akvaristikou > Vybíráme akvárium
Tisk

Vybíráme akvárium

První krok na cestě chovatele jste už udělali, rozhodli jste se, že si pořídíte akvárium. Důležité je, si promyslet, co od akvária očekáváte. Má to být atraktivní bytový doplněk k obývací stěně? Chci pořídit zvířátko dětem do pokoje a rybičky jsou nejmenší zlo, protože nevydávají zvuky a nepáchnou? Děti mám tak trochu jako alibi, protože to vlastně láká mě ( vrátit se do dětství a znovu zkusit množit rybičky)? Udělejme si několik modelů:

  • Akvarijní set, klasický - atraktivní bytový doplněk, v ceně setu bývá většinou osvětlení, filtr, topení, vše podle výrobce doplněné o několik dalších maličkostí(krmivo, pozadí, chytací síťka apod.). K většině setů lze objednat originální skříňky, na které se akvarijní komplet postaví (pokud chcete postavit akvárium na skříňku, kterou máte doma, je vždy dobré promyslet si její nosnost). Pořizovací cena setu je obvykle poněkud vyšší, ale estetický dojem také velmi vysoký a bez dlouhého přemýšlení a vhledu do problematiky získáte jednotlivé přístroje, které si odpovídají výkonem (topení odpovídá objemu nádrže a pod.).
akvario_set
  • Samostatná nádrž - skleněné akvárium o velmi různém objemu dodávané výrobcem bez jakékoli výbavy. Koupě takového akvária je poněkud levnější a výhodnější v tom, že peníze nevydáme naráz, ale postupně dokupujeme, co uznáme za nezbytně potřebné (nakonec při odpovídajícím vybavení dojdeme téměř k odpovídající ceně jako u adekvátně velkého setu). Konečný výsledek není nikdy tak efektní, ale často praktičtější pro náš konkrétní účel ( samostatná nádrž se dá využít třeba i na křečka, až děti přestanou bavit rybičky).
akvario

Pro obě varianty z vlastních zkušeností radíme, že dobře fungují akvária o objemu 50 l a více (nekalí se, funguje aspoň jakási biologická rovnováha). Menší nádrže se využívají spíš k přechodným účelům (karanténa nově zakoupených ryb, rozmnožování .....).

  • Dětské sety - zvláště v poslední době se rozšiřuje nabídka malých, obvykle plastových nádržek s malou výbavou. Tyto nádržky jsou většinou celé z plastu, s barevným pískem, umělými rostlinami a jsou určeny pro děti jako doplněk do jejich pokojů. Už výrobce počítá s tím, že tato akvária nelze udržet jako trvalé nádrže, ale slouží jako ubikace pro rybičky a počítá se s tím, že v určitém intervalu (asi 1x za týden) prostě vylijeme vodu a znovu akvárium založíme.
detsky_setdets 1
 

Vybrali jsme pro vás

Banner
Banner
Banner